pátek 17. prosince 2010

pondělí 13. prosince 2010

doporučuji


Kresba a grafika / Drawings and Graphics
Jánuš Kubíček

„Výtvarné prostředky musí být východiskem k působení uměleckého výtvarného díla. Důležité je úsilí posunovat je až do základní struktury díla, a to jak fyzické, tak psychické - v počátcích vzniku díla vycházet z předpokladu optického vnímání a pojit všechny fáze s vizuální představou. Nemyslet v jakési povídce, kterou výtvarné umění ilustruje, ale myslet od začátku ve výtvarných prostředcích majících působnost díla zprostředkovat zrakem. (Vizuální myšlení - myšlení v relaci zraku.)“
J. K.

doporučuji výstavu


...a nezapomeňte na květiny

Moravská galerie v Brně

26/11/2010 - 27/2/2011


Kurátor
Yvona Ferencová
Budova
Pražákův palác




Výstava mapuje proměnlivost námětu v dílech předních autorů současného umění. Návštěvník se bude moci seznámit s díly Jana Merty, Antonína Střížka, Vladimíra Skrepla, Petra Písaříka, Josefa Bolfa a dalších. Vedle maleb a objektů budou ve výstavě rovnocenně zastoupena i další média (fotografie, videa, prostorové instalace). Téma bylo zvoleno nejen proto, že obrazy s květinovou tematikou patřily vždy k oblíbeným dílům vřele přijímaným odbornou i laickou veřejností, ale také z toho důvodu, že toto zdánlivě banální téma, které v nebývalé míře stále provokuje a inspiruje umělce napříč generacemi, se v současném pojetí až nečekaně málo vzdaluje ikonografi ckým významům děl minulosti. Výstavní projekt … a nezapomeňte na květiny je složen ze dvou paralelních plánů. Samotná výstava mapuje proměnlivost námětu v dílech předních autorů současného umění, katalog je založen na porovnání námětových a významových východisek starého a současného umění.

neděle 12. prosince 2010

doporučuji


Dramatický meziprostor
Jánuš Kubíček

anotace
„Život vznikl postupně z moře a necítíme se plagiáty ryb, obojživelníků nebo plazů. Umění dělá totéž, co příroda: nese znaky svých předchůdců. Není zač se stydět, spíše naopak. Uvědomme si, že před námi byla dokonalost - ať je to pro nás postulát. Tady přestává legrace, měřítkem je zde ten věčný, plynoucí čas.... “
J. K.
Z celoživotních poznámek Jánuše Kubíčka uspořádal Adam Kubíček.

sobota 11. prosince 2010


Šafránek Jan - Svět lidí / The World of People
Viktor Šlajchrt, Jan Kříž, Rychard Drury, Karel Holub

Monografie malíře,kreslíře a ilustrátora Jana Šafránka (narozen 1948), výjimečného umělce, který byl nucen jako signatář Charty 77 na léta opustit naši zemi. Zcestoval kus světa, přes Vídeň do Austrálie, Spojených států, Itálie, na Tasmánii, Nový Zéland, Fidži; po svém návratu domů žije a tvoří střídavě v Praze a Vídni. Jeho dílo lze spojovat se širším proudem tzv. české grotesky. Hlavním tématem jeho tvůrčí pozornosti je zcela běžná scenérie každodenního života – prostředí kaváren, hospod, vináren, barů, levných hotelů, tržišť, lidových slavností i všedních ulic, jejichž kolorit působivě dotváří svou nezaměnitelnou kresbou a haškovsko-hrabalovským humorem.

úterý 7. prosince 2010

pozor

START POINT SELECTION
Výběr z prací finalistů letošního ročníku evropské studentské soutěže Start Point.








YOERI GUEPIN
DAVID HELÁN
RIIKKA KUOPPALA
LUC LESAGE
JOHANNES MAKOLIES
ALEXIS MILNE
KAWEH MODIRI
JOHN NIELSEN
MARUŠA SAGADIN
SEBASTIAN SIECHOLD
LARISA SITAR
JAN VYTISKA



kurátorský výběr: Pavel Vančát a Milan Mikuláštík


vernisáž 6. 12. 2010 v 18:00 v Galerii NTK



výstava bude otevřena od 7. 12. 2010 do 8. 1. 2011
otevírací doba: po-pá 10-18, so 10-17

Galerie NTK, Technická 6, 160 00 Praha 6-Dejvice
www.galerientk.cz

neděle 5. prosince 2010

malý!! přehled

Monet, Sisley, Pissarro, Renoir, Morisotová, Rodin;Gogh, Gauguin, Cézanne ;Picasso, Braque, Léger, Gris,Derain, Vlaminck, Matisse;Severini, Boccioni, Balla;Mark, Macke, Nolde, Pechstein, Kirchner, Kölwitzová;Dix, Grosz, Beckmann;Bonnard, Vuillard, Denis;Moreau, Redon;Schwitters, Arp, Duchamp; Chirico, Ernst, Miró, Magritte, Tanguy, Dalí, Masson; Ray; Dubuffet; Filla, Kubín, Kubišta, Špála Procházka, Beneš, Čapek, Kubín,Váchal, Zrzavý,Hoffmann,Kremlička,Muzika,Štýrský,Toyen ;Kupka,Kandinskij,Malevič ,Mondrian, Klee;Rodčenko, Tatlin, El Lisickij;Kooning, Pollock;Rothko, Newman, Still;Warhol, Johns, Rosenquist, Lichtenstein, Morris, Sol Le Witt, Judd, Flavin, Kosuth, Beuys, Smithson, Christo, Goldsworthy, Burden, Nitsch, Fluxus, Hesse, Trockel, Oppenheim, De Mario, Nauman;Vasarely, Rileyová, Calder, Demarc;Boudník, Kolíbal, Diviš, Medek, Demartini, Malich,Dokoupil,Janoušková,Kolář,Knížák,Mlčoch; Gross,Hudeček, Lhoták,Smetana,Souček, Kmentová, Jetelová, Kafka, Tvrdohlaví, Válovky, Sopko, Císařovský, Svobodová, Černý, Kvíčala, Stratil, Kokolia, Malich,Boštík; Kratina, Šimotová, Nepraš,Sýkora, Černický, Dopitová, Bromová, Vincourová, David, Žáček, Nikl,Mainer,Merta,Pištěk,Placht,Róna,Skrepl, Stratil,Střížek, Gabriel; Surůvka,Tilovská-Ylovski,MartinecVeselý, Bolf,Rittstein, Mědílek,Kunc,Špěňhel; Bacon, Hockney, Estes;Schnabel, Hamilton; Close, Baselitz, Polke, Clemente, Kiefer, Balthus, Freud, Ožibko, Richter;Arbusová, Newton, Avedon, Goldinová, Shermanová;Koons, Trockelová,Krugerová, Barney, Bill Viola,Taylor-Wood,Boltanski, Mariko Mori, Komar + Melamid, Kulik,Chapmanové, Rainer;Damien Hirst ; Sharf, Doig, Gilbert a George; Pierre et Gilles;Wilson a mladí umělci

pozvánka

přijměte pozvání na v pořadí druhou přednášku nového projektu "Performing Identity" pořádaného katedrou anglického jazyka a literatury a divadlem Drak

projekt se pokouší mapovat současné kulturní fenomény napříč všemožnými žánry.

více na blogu: performingidentity.blogspot.com

přednáška | IVAN MEČL | kritik Umění | 15|12|2010| 19,00 labyrint divadla DRAK
DIVUS www.divus.cz



Trapnost je svoboda.
Konec západního konceptu.
Nastěhujte se s námi zpátky do hlavy.
O (ne)smyslu umění




„Hele, hlavně toho musí bejt hodně.” George Soros


Ivan Mečl se už odjakživa pohybuje na okraji. Na okraji umění, společnosti, teorie i praxe. Již víc než dvacet let vydává časopisy (DIVUS, Umělec), knihy zejména o umění, pořádá festivaly (IN-OUT), organizuje výstavy (H.R.Giger: Mimo dobro), performance (Eastern Alliance), intervence (Lumpenproletariat From Hell), manifestace a revoluce (zbytek), či „umělecky cestuje.“ Je autorem neobvykle vysokého počtu nihilistických teorií o konci západního umění, i vizionářských tezí například o tom, že trapnost je svoboda. V zásadě je celý jeho životem nezištnou obranou čistoty umění, anebo alespoň života.
„Převážná většina našeho života se v současnosti odehrává vně nás. V reálném světě. Dusíme se navzájem vlastními vnějškovými životy a jejich výtvory. Realizace a seberealizace. Přestěhujte si ty krámy zpátky do hlavy! Je tam čím dál tím víc místa. Skoro prázdno. To je největší výzva ekologie.“
Dnešní večer bude Ivan hovořit o západním a východním zejména výtvarném umění, a jeho (ne)smyslu. Povídání bude bohatě obohaceno video ukázkami