pátek 17. prosince 2010

pondělí 13. prosince 2010

doporučuji


Kresba a grafika / Drawings and Graphics
Jánuš Kubíček

„Výtvarné prostředky musí být východiskem k působení uměleckého výtvarného díla. Důležité je úsilí posunovat je až do základní struktury díla, a to jak fyzické, tak psychické - v počátcích vzniku díla vycházet z předpokladu optického vnímání a pojit všechny fáze s vizuální představou. Nemyslet v jakési povídce, kterou výtvarné umění ilustruje, ale myslet od začátku ve výtvarných prostředcích majících působnost díla zprostředkovat zrakem. (Vizuální myšlení - myšlení v relaci zraku.)“
J. K.

doporučuji výstavu


...a nezapomeňte na květiny

Moravská galerie v Brně

26/11/2010 - 27/2/2011


Kurátor
Yvona Ferencová
Budova
Pražákův palác




Výstava mapuje proměnlivost námětu v dílech předních autorů současného umění. Návštěvník se bude moci seznámit s díly Jana Merty, Antonína Střížka, Vladimíra Skrepla, Petra Písaříka, Josefa Bolfa a dalších. Vedle maleb a objektů budou ve výstavě rovnocenně zastoupena i další média (fotografie, videa, prostorové instalace). Téma bylo zvoleno nejen proto, že obrazy s květinovou tematikou patřily vždy k oblíbeným dílům vřele přijímaným odbornou i laickou veřejností, ale také z toho důvodu, že toto zdánlivě banální téma, které v nebývalé míře stále provokuje a inspiruje umělce napříč generacemi, se v současném pojetí až nečekaně málo vzdaluje ikonografi ckým významům děl minulosti. Výstavní projekt … a nezapomeňte na květiny je složen ze dvou paralelních plánů. Samotná výstava mapuje proměnlivost námětu v dílech předních autorů současného umění, katalog je založen na porovnání námětových a významových východisek starého a současného umění.

neděle 12. prosince 2010

doporučuji


Dramatický meziprostor
Jánuš Kubíček

anotace
„Život vznikl postupně z moře a necítíme se plagiáty ryb, obojživelníků nebo plazů. Umění dělá totéž, co příroda: nese znaky svých předchůdců. Není zač se stydět, spíše naopak. Uvědomme si, že před námi byla dokonalost - ať je to pro nás postulát. Tady přestává legrace, měřítkem je zde ten věčný, plynoucí čas.... “
J. K.
Z celoživotních poznámek Jánuše Kubíčka uspořádal Adam Kubíček.

sobota 11. prosince 2010


Šafránek Jan - Svět lidí / The World of People
Viktor Šlajchrt, Jan Kříž, Rychard Drury, Karel Holub

Monografie malíře,kreslíře a ilustrátora Jana Šafránka (narozen 1948), výjimečného umělce, který byl nucen jako signatář Charty 77 na léta opustit naši zemi. Zcestoval kus světa, přes Vídeň do Austrálie, Spojených států, Itálie, na Tasmánii, Nový Zéland, Fidži; po svém návratu domů žije a tvoří střídavě v Praze a Vídni. Jeho dílo lze spojovat se širším proudem tzv. české grotesky. Hlavním tématem jeho tvůrčí pozornosti je zcela běžná scenérie každodenního života – prostředí kaváren, hospod, vináren, barů, levných hotelů, tržišť, lidových slavností i všedních ulic, jejichž kolorit působivě dotváří svou nezaměnitelnou kresbou a haškovsko-hrabalovským humorem.

úterý 7. prosince 2010

pozor

START POINT SELECTION
Výběr z prací finalistů letošního ročníku evropské studentské soutěže Start Point.








YOERI GUEPIN
DAVID HELÁN
RIIKKA KUOPPALA
LUC LESAGE
JOHANNES MAKOLIES
ALEXIS MILNE
KAWEH MODIRI
JOHN NIELSEN
MARUŠA SAGADIN
SEBASTIAN SIECHOLD
LARISA SITAR
JAN VYTISKA



kurátorský výběr: Pavel Vančát a Milan Mikuláštík


vernisáž 6. 12. 2010 v 18:00 v Galerii NTK



výstava bude otevřena od 7. 12. 2010 do 8. 1. 2011
otevírací doba: po-pá 10-18, so 10-17

Galerie NTK, Technická 6, 160 00 Praha 6-Dejvice
www.galerientk.cz

neděle 5. prosince 2010

malý!! přehled

Monet, Sisley, Pissarro, Renoir, Morisotová, Rodin;Gogh, Gauguin, Cézanne ;Picasso, Braque, Léger, Gris,Derain, Vlaminck, Matisse;Severini, Boccioni, Balla;Mark, Macke, Nolde, Pechstein, Kirchner, Kölwitzová;Dix, Grosz, Beckmann;Bonnard, Vuillard, Denis;Moreau, Redon;Schwitters, Arp, Duchamp; Chirico, Ernst, Miró, Magritte, Tanguy, Dalí, Masson; Ray; Dubuffet; Filla, Kubín, Kubišta, Špála Procházka, Beneš, Čapek, Kubín,Váchal, Zrzavý,Hoffmann,Kremlička,Muzika,Štýrský,Toyen ;Kupka,Kandinskij,Malevič ,Mondrian, Klee;Rodčenko, Tatlin, El Lisickij;Kooning, Pollock;Rothko, Newman, Still;Warhol, Johns, Rosenquist, Lichtenstein, Morris, Sol Le Witt, Judd, Flavin, Kosuth, Beuys, Smithson, Christo, Goldsworthy, Burden, Nitsch, Fluxus, Hesse, Trockel, Oppenheim, De Mario, Nauman;Vasarely, Rileyová, Calder, Demarc;Boudník, Kolíbal, Diviš, Medek, Demartini, Malich,Dokoupil,Janoušková,Kolář,Knížák,Mlčoch; Gross,Hudeček, Lhoták,Smetana,Souček, Kmentová, Jetelová, Kafka, Tvrdohlaví, Válovky, Sopko, Císařovský, Svobodová, Černý, Kvíčala, Stratil, Kokolia, Malich,Boštík; Kratina, Šimotová, Nepraš,Sýkora, Černický, Dopitová, Bromová, Vincourová, David, Žáček, Nikl,Mainer,Merta,Pištěk,Placht,Róna,Skrepl, Stratil,Střížek, Gabriel; Surůvka,Tilovská-Ylovski,MartinecVeselý, Bolf,Rittstein, Mědílek,Kunc,Špěňhel; Bacon, Hockney, Estes;Schnabel, Hamilton; Close, Baselitz, Polke, Clemente, Kiefer, Balthus, Freud, Ožibko, Richter;Arbusová, Newton, Avedon, Goldinová, Shermanová;Koons, Trockelová,Krugerová, Barney, Bill Viola,Taylor-Wood,Boltanski, Mariko Mori, Komar + Melamid, Kulik,Chapmanové, Rainer;Damien Hirst ; Sharf, Doig, Gilbert a George; Pierre et Gilles;Wilson a mladí umělci

pozvánka

přijměte pozvání na v pořadí druhou přednášku nového projektu "Performing Identity" pořádaného katedrou anglického jazyka a literatury a divadlem Drak

projekt se pokouší mapovat současné kulturní fenomény napříč všemožnými žánry.

více na blogu: performingidentity.blogspot.com

přednáška | IVAN MEČL | kritik Umění | 15|12|2010| 19,00 labyrint divadla DRAK
DIVUS www.divus.cz



Trapnost je svoboda.
Konec západního konceptu.
Nastěhujte se s námi zpátky do hlavy.
O (ne)smyslu umění




„Hele, hlavně toho musí bejt hodně.” George Soros


Ivan Mečl se už odjakživa pohybuje na okraji. Na okraji umění, společnosti, teorie i praxe. Již víc než dvacet let vydává časopisy (DIVUS, Umělec), knihy zejména o umění, pořádá festivaly (IN-OUT), organizuje výstavy (H.R.Giger: Mimo dobro), performance (Eastern Alliance), intervence (Lumpenproletariat From Hell), manifestace a revoluce (zbytek), či „umělecky cestuje.“ Je autorem neobvykle vysokého počtu nihilistických teorií o konci západního umění, i vizionářských tezí například o tom, že trapnost je svoboda. V zásadě je celý jeho životem nezištnou obranou čistoty umění, anebo alespoň života.
„Převážná většina našeho života se v současnosti odehrává vně nás. V reálném světě. Dusíme se navzájem vlastními vnějškovými životy a jejich výtvory. Realizace a seberealizace. Přestěhujte si ty krámy zpátky do hlavy! Je tam čím dál tím víc místa. Skoro prázdno. To je největší výzva ekologie.“
Dnešní večer bude Ivan hovořit o západním a východním zejména výtvarném umění, a jeho (ne)smyslu. Povídání bude bohatě obohaceno video ukázkami

úterý 30. listopadu 2010

MUSÍTE VIDĚT

KPZ
Dita Klicnarová /
Johana Proislová /
Berta Zachrlová/

galerie T
Pedagogická fakulta UHK, Hradecká 1227, Hradec Králové

doporučuji

Performance pro sebe
Martin Zet

Martin Zet, vzděláním sochař, který dosud prezentoval výstupy svých aktivit odděleně, podle příslušnosti k jednotlivým disciplinám, v této autorské knize propojuje viditelné / hmatatelné / uskutečněné / formulované, do jednoho celku: PERFORMANCE PRO SEBE.
Smysl moderního umění
Filozofická interpretace
Karsten Harries

Knihu Smysl moderního umění vydal autor v roce 1968. Nabídl v ní interdisciplinárně koncipovaný výklad, v němž rysy moderního umění spatřuje především ve sféře nově konstituované subjektivity autora i vnímatele. Projevy této subjektivity vykládá jak na základě jejích rysů ve vybraných dílech výtvarných, literárních, fotografických či architektonických, tak i na základě uceleného filozofického konceptu, založeného především na Heideggerově učení. Kniha tak kromě jiného nabízí i výkladově koherentní „příběh" vývoje umění od antických a raně křest'anských kořenů až po nástup abstraktního umění v rámci evropské avantgardy. Interpretační pozorování rysů jednotlivých děl je schopna zobecnit až na úroveň abstrahujících soudů o moderním umění „tak vůbec", ale zároveň se při tom neztratit v tvrzeních vágních a paušálních.
http://www.allposters.cz/-st/Vytvarne-umehni-podle-hnuti-Plakaty_c19274_.htm

rychlý ale stručný přehled výtvarného umění nejen podle hnutí

neděle 28. listopadu 2010

výstavy


Novinky na měsíc prosinec!

MIROSLAV TICHÝ / Podoby pravdy Staroměstská radnice, 2. patro
(Připravujeme) 15. 12. 2010 – 6. 3. 2011
út – ne 10.00 – 18.00

Tento fotografický projekt představuje veřejnosti v Praze vůbec poprvé tvorbu Miroslava Tichého, jenž je považován za "enfant terrible" české fotografie. Tichý je nekonvenční uměleckou osobností a v Čechách byl dlouho opomíjen, avšak v posledních letech se mu dostalo mimořádného uznání, zejména v zahraničí.

Aktuální výstavy Musea Kampa
JOSEF SVOBODA – ROBERT WILSON
Srovnávací výstava prací scénografických velikánů.
14. listopadu 2010 - 6. února 2011

LADISLAV NOVÁK
Pochybovali jsme, nenáviděli a zoufali
1. října - 5. prosince

|STANISLAV PODHRÁZSKÝ |
1. 12. 2010 - 8. 1. 2010 Galerie Zdeněk Sklenář
Smetanovo nábřeží 4, Praha 1

DANIEL PEŠTA
Levitace
Muzeum MONTANELLI MuMo
Praha 1 - 118 01, Nerudova 13
10.9.2010 - 1.2.2011
(výstava prodloužena)

Monografická výstava výtvarníka Daniela Pešty
MuMo představuje dosud nevystavenou sbírku díla českého výtvarníka Daniela Pešty.
Prezentovány jsou objekty, videa, instalace, závěsné a prostorové obrazy i kresby.

VLADISLAV MIRVALD
– Retrospektiva
15/10/2010–16/1/2011
Výstavní síň Masné krámy
Plzeň
významný představitel české geometrické abstrakce

doporučuji výstavu

Provokatér a vizionář Robert Wilson vystavuje v Praze
Galerie Jiří Švestka: Robert Wilson
– Video Portraits,
13.11. 2010 – 22.1. 2011

Vystavené portréty si kromě lidských postav a tváří berou za objekty také zvířata či klasická umělecká díla. S nimi Wilson pracuje stejně hravě jak v uměleckých odkazech, tak v prvcích snového surreálna.Wilsonova videa jsou proto mnohdy příkladem toho, co bychom mohli označit za záměrnou směsici „vysokého" a „nízkého" umění.

doporučuji výstavu

Václav Boštík
Václav Boštík: 1913…2005
Městská knihovna Praha
Výstava trvá do 9. ledna 2011
Hodnocení: 100 %

Výstava v Městské knihovně je historicky první Boštíkovou monografickou restrospektivou, ačkoli už je dvě desetiletí uznáván jako jeden z nejoriginálnějších českých malířů druhé poloviny dvacátého století.

neděle 14. listopadu 2010

doporučuji výstavu

1984 - 1995
/Česká malba
generace 80. let/


Wannieck Gallery představí v rámci rozsáhlé výstavy obrazy a kresby celkem 23 umělců. Díla jsou zapůjčena převážně ze skoukromých sbírek i předních galerií a řada z nich bude veřejně vystavena vůbec poprvé. Komplexní výběr obrazů a kreseb dokumentuje tvůrčí vzepětí generace, která se po umrtvujícím období socialistické normalizace razantně přihlásila ke svému právu svobodně tvořit.


Na výstavě budou zastoupeni svými díly následující umělci: Daniel Balabán, Tomáš Císařovský, Jiří David, Stanislav Diviš, Martin John, Vladimír Kokolia, Igor Korpaczewski, Jiří Kovanda, Petr Kvíčala, Martin Mainer, Jan Merta, Vladimír Merta, Petr Nikl, Jiří Petrbok, Jan Pištěk, Otto Placht, Jaroslav Róna, Vladimír Skrepl, Václav Stratil, Antonín Střížek, Margita Titlová-Ylovski, Petr Veselý a Josef Žáček.


“V polovině 80. let 20. století dochází ke zlomu ve výtvarném názoru tehdejší nastupující generace. Po epizodě s expresivní tendencí se prosazuje postmoderní chápání obrazu jako takového, podmíněného do značné míry zvolna se měnící dobou. V reprezentačním průřezu tehdejší tvorbou chceme ukázat základní východiska i z nich vyplývající pokračování tvorby jednotlivých výtvarníků”, vysvětluje kurátor výstavy Richard Adam.

K výstavě bude vydán rozsáhlý katalog, který nabídne na více než 250 reprodukcích výběr toho nejzajímavějšího, co umělci zmiňované generace v letech 1984 až 1995 vytvořili.

doporučuji

Vysoké versus populární umění
Pavel Zahrádka

Vysoké versus populární umění - anotace
Je klasická hudba esteticky hodnotnější než rocková hudba?
Je Felliniho Satyricon lepším filmovým dílem než Doba ledová 2?
Je vysoké umění opravdu lepší než to populární, jak tvrdí někteří kritici kultury? Anebo se jedná o uměle vytvořený rozdíl, který neodráží rozdíl v estetických kvalitách dvou odlišných typů uměleckých děl, nýbrž slouží k posílení a ospravedlnění sociálních nerovností, jak tvrdí někteří sociologové?
Kdo z nich má pravdu?
Má v současné době ještě smysl rozlišovat mezi vysokým a populárním uměním? A je toto rozlišení legitimní?
Jak k tomuto problému přistupuje estetika a jak ho řeší sociologie?
A nevedou nakonec problémy filozofické estetiky k sociologickým řešením?
Tyto a jiné otázky se kniha snaží zodpovědět.

sobota 13. listopadu 2010

Stručné dějiny smrti
Douglas Davies

Smrt je předmětem trvalého zájmu v každé kultuře po celém světě. Každá civilizace a každé společenství si kladlo otázky, které se se smrtí spojují, a zahalovalo je do hávu nejrůznějších a nejroztodivnějších rituálů. Avšak sám akt smrti i rituály, které ji obklopují, se výrazně odlišují a mohou nám o dané kultuře mnohé prozradit. – D. J. Davies je v této oblasti mezinárodně uznávaný odborník, profesor teologie a náboženství na univerzitě v Durhamu; je autorem několika publikací, které se zabývají některými z nejvýznamnějších aspektů smrti – aktem umírání, truchlení, pohřbu, interpretace smrti v umění, strachem ze smrti, chorobami a tragédiemi. Tato publikace nabízí přehledný a přesvědčivý celek, který pojednává o vztahu různých kultur k této otázce a o našich měnících se postojích vůči smrti.

pátek 12. listopadu 2010

jo http://www.janspevacek.cz/

JAN SPĚVÁČEK . Evoluce 2005-2007
Katalog Mg.A. Jana Spěváčka shrnuje jeho tvorbu v letech 2005 - 2007, představující obrazy vodních hladin. Postupně se jeho námětem staly plující kachny. Kombinací skutečných kachen a gumových kachniček vnáší Spěváček do své malby prvky postmoderní ironie.MgA. Jan Spěváček je absolventem výtvarné školy Václava Hollara v Praze a fakulty Výtvarných umění v Brně, ateliér figurální malby (prof.ak.mal. Jiří Načeradský). Uspořádal řadu výstav u nás i v zahraničí.

http://www.janspevacek.cz/

doporučuji

Prastaré pověsti české
Petr Mašek

Staré pověsti české Aloise Jiráska se opírají především o výbor motivů z kroniky Václava Hájka z Libočan. Kniha Petra Maška, vedoucího oddělení zámeckých knihoven Národního muzea, se snaží oproti tomu zpracovat všechny významné epické motivy ze čtrnácti významných českých kronik a jejich postupnou proměnu a vývoj. Text je doplněn rejstříkem jmen a informacemi o jednotlivých kronikářích.

čtvrtek 11. listopadu 2010

České ateliéry
71 umělců současnosti

Kniha přináší na 512 stranách více než sedm desítek pohledů na zajímavé autory současné české výtvarné scény. Každý medailon obsahuje původní fotografie umělce (autor: G. Fárová), jeho ateliéru a vyobrazení klíčových děl. Dále nabízí aktuální biografii, originální umělcovu sebereflexi, esej a kurátorské zhodnocení (v ČJ i AJ). Tímto nevšedním přístupem je představena z pera známých teoretiků umění špička současné tvorby.
Seznam autorů:
Beran Zdeněk, Besta Pavel, Bláha Václav, Bromová Veronika, Cihlář Michal, Císařovský Tomáš, Černický Jiří, David Jiří, Demartini Hugo, Dlouhý Bedřich, Gabriel Michal, Grygar Milan, Hodonský František, Janoušková Věra, Jetelová Magdalena, Klimeš Svatopluk, Knap Jan, Koblasa Jan, Kočí Richard, Kokolia Vladimír, Kolíbal Stanislav, Komárek Ivan, Konvička Richard, Kopecký Vladimír, Kučerová Alena, Kunc Milan, Kuriš Martin, Kvíčala Petr, Lamr Aleš, Mainer Martin, Malich Karel, Matoušek František, MICL, Milkov Stefan, Načeradský Jiří, Němec Rudolf, Nesázal Michael, Nikl Petr, Novák Vladimír, Nováková Nikola, Ovčáček Eduard, Ouhel Ivan, Placht Otto, Rittstein Michael, Róna Jaroslav, Skála František, Sopko Jiří, Sozanský Jiří, Stratil Václav, Střížek Antonín, Suška Čestmír, Sýkora Zdeněk, Šimotová Adriena, Šmíd Pavel, Singer Michal, Špaňhel Jakub, Švéda Jakub, Švéda Tomáš, Tichý Oldřich, Trabura Roman, Válová Jitka, Veselý Aleš, Vlček Petr, Vožniak Jaroslav, Wagner Radan, Zámečníková Dana, Zippe Stanislav, Zoubek Jasan, Zoubek Olbram, Žáček Josef
Historici umění: Jiří Olič, Martin Dostál, Magdalena Juříková, Eva Petrová, Richard Drury, Anděla Horová, Vlastimil Tetiva, Jiří Machalický, Aleš Rezler, Ladislav Daněk, Marie Klimešová, Milena Slavická, Jan Rous, Václav Vokolek, Josef Hlaváček, Hana Rousová, Simona Vladíková, Jiří Ptáček, Jiří Valoch, Petr Vaňous, Michal Koleček, Jaroslav Vančát, Tomáš Kotalík, Jana Šálková, Radan Wagner, Ivan Martin Jirous, Pavel Netopil, Dušan Brozman,Jiří David ,Jana Tichá, Pavel Míka

úterý 26. října 2010

doporučuji

Radan Wagner
Neočekávané náhody
Třicet rozhovorů o umění


Neočekávané náhody - anotace
Soubor rozhovorů nabízí nejen přemítání nad obrazem či sochou. Dotýká se celé řady aspektů kulturní, sociální i politické situace naší neklidné doby. Přibližuje různé časové etapy a zvraty, atmosféru na uměleckých školách, zákazy i jejich obcházení, polooficiální výstavy a první formování na výsluní, zrody a tříbení názorů, prohry i úspěchy. Poodhaluje ale také různé vidění stejných situací, generační specifika či rozdílnou hodnotovou hierarchii a nalézání (ne)smyslu naší existence. Rozhovory, pořízené při různých příležitostech, jsou řazeny chronologicky podle roku svého vzniku. OLDŘICH TICHÝ, MICHAL CIHLÁŘ, MILAN KUNC, JIŘÍ SOZANSKÝ, STEFAN MILKOV, JOSEF ŽÁČEK, RUDOLF NĚMEC, ZLATUŠE MÜLLER, JAROSLAV RÓNA, OTAKAR SLAVÍK, ZDENĚK SÝKORA, MICHAEL RITTSTEIN, VÁCLAV MARHOUL, JIŘÍ NAČERADSKÝ, MARTIN MAINER, ROMAN TRABURA, IRENA JŮZOVÁ, VLADIMÍR NOVÁK, ZDENĚK BERAN, JAKUB ŠPAŇHEL, PAVEL OPOČENSKÝ, VLADIMÍR KOKOLIA, JITKA VÁLOVÁ, JAN PIŠTĚK, PATRIK HÁBL, JAN ŠVANKMAJER, JIŘÍ MĚDÍLEK, RUDOLF SIKORA, JAKUB ŠVÉDA, MICHAL SINGER
Rok vydání: 2010 (1. vydání)

doporučuji

Mark Wigan
Vizuální myšlení
Umění ilustrace

Vizuální myšlení - anotace
Kreslená ilustrace je opět v kurzu! Grafické programy ji v 90. letech zatlačily téměř do role přežitku, počítačové triky se však již omrzely a dobu digitálních montáží či ploché vektorové grafiky opět střídá návrat tradičního řemesla – a opět k tomu přispívají počítače, nové technologie a Internet. Ilustrace jako nejpřirozenější prostředek pro vyjádření sdělení či příběhu má dnes svůj nezastupitelný význam nejen v knihách a komiksech, ale především v reklamě, na obalech výrobků, v korporátním designu (loga), animacích a počítačových hrách, televizním a filmovém designu, interiérech, textilu, ale třeba i při tvorbě písem, tetování, diagramů či na bankovních kartách. Po více než sto letech vychází základní příručka pro všechny zájemce o nový zlatý věk ilustrace: kniha Umění ilustrace Vizuální myšlení. Studenty všech oborů designu, grafického umění, ilustrátory a každého, kdo touží po rozvinutí svých schopností, naučí, v čem spočívá umění „myslet vizuálně“ a převádět slova v působivé obrázky. Nabízí k tomu tradiční i digitální techniky – vše na ukázkách děl a zkušeností současných světových ilustrátorů různých žánrů.
Rok vydání: 2010 (1. vydání)

neděle 24. října 2010

doporučuji


Marek Orko Vácha
Tančící skály - anotace

Kniha vznikla na základě přednášek z náboženství na Biskupském gymnáziu v Brně v letech 1998–2001 a je určena především středoškolským studentům.
Fascinující dějiny naší existence od velkého třesku po vznik samostatně uvažujících bytostí tvoří bohatý zdroj inspirace pro teologii. Jsme bytosti obdarované nesmrtelnou duší a zároveň jsme bytosti utvořené z hmoty 15 miliard let vzdáleného velkého třesku. Prostým vývojem událostí vznikají ze žhavé výhně počátku vesmíru tvorové schopní složit Devátou symfonii nebo vyzdobit Sixtinskou kapli. Jsme obdařeni nesmrtelnou duší a zároveň jsme stvořeni z prachu země. Jsme tančící skály. Čím víc rozumíme vesmíru, tím více si uvědomujeme nesamozřejmost naší existence, nesamozřejmost objevení se života na Zemi – a především nesamozřejmost vzniku nás samých, bytostí obdařených inteligencí a schopností se tomu všemu divit.

pondělí 27. září 2010

výstava

Výstava Decadence now!
začíná 30. září v pražském Rudolfinu

http://kultura.idnes.cz/nocni-mury-strach-a-zvrhlost-zacina-vystava-pro-silne-zaludky-p7c-/vytvarneum.asp?c=A100924_150958_vytvarneum_jaz

sobota 25. září 2010

periodika-umění

Art & Antiques - váš průvodce světem umění.
Sanquis - časopis o umění.
Umělec - časopis pro současné umění a kulturu.
Umění - časopis Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky
Komfort Mag - časopis o českém současném umění.
Analogon
Revue art
Photo Art
Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny
Umění a řemesla
Ateliér - čtrnáctideník současného výtvarného umění
Labyrint Revue - kulturní revue vycházející jednou ročně

doporučuji

Petr Rezek
Tělo, věc a skutečnost
Jan Placák – Ztichlá klika

Autor má pověst filosofa-provokatéra, ale ostrá slova jsou jen okrajem úsilí dobrat se souvislostí. Přednášky a studie o moderním umění zahrnuté do tohoto svazku Rezkových Spisů vyšly poprvé v roce 1981, nynější vydání je dotažené editorsky včetně obrazového doprovodu. Rezkovu schopnost nazírat umění z mnoha stran dokládá asi nejprůkazněji úryvek z delší studie Železnice a věc umění, kde mj. čteme: Vývoj umění znamená: promluvit na tomto místě a v této době tak, že se promluva vztáhne ke vzcházení světa a věci, že se přímo stane tímto zrodem. I proto je přece tak obtížné rozeznávat, co je opravdu uměním, a je tu naznačeno i vysvětlení, proč má porozumění modernímu umění podobu spíše intui tivního vhledu.

pátek 24. září 2010

doporučuji

Diskurs umění a vzdělávání
autor: Marie Fulková

anotace:
Publikace Marie Fulkové je určena posluchačům vý¬tvarného oboru na pedagogických fakultách a učitelům výtvarné výchovy na základních a středních školách i v zájmových výtvarných kroužcích. Autorka vychází ze své praxe vyučující na Pedagogické fakultě KU v Praze. Na základě dlouhodobého terénního výzkumu mapuje diskursivní pole, v němž se konstituují dvě oblasti důležité pro život – umění a vzdělání. Jejich spojení nachází ve výtvarné výchově jakožto předmětu, který umožňuje orientaci v kultuře, ve světě výtvarného umění i v produktech vizuálního průmyslu. Za důležitou pokládá rovněž edukační činnost galerií a mu¬zeí. Autorka předkládá v textu interpretaci pedagogických zkušeností, řadu komentářů a výtvarných reflexí vztahujících se k obrazům nebo vizuálně vnímaným předmětům a jevům. Reaguje na vlivy současných teoretických tendencí v oboru, všímá si, jak působí na edukaci výtvarné výchovy vlivy z oblasti filozofie, sémiotiky, kulturní antropologie i gender studies. Obrazový diskurs vytvářejí podle autorky i hlasy „konzumentů“ obrazů, k nimž patří také děti. Snaží se zachytit, jak se projevuje stav současného umění a vizuální kultury v chápání předmětu výtvarná výchova, jak využívají vyučující možnosti obrazového prostředí v pedagogickém procesu.
Text knihy má neobvyklou grafickou úpravu. Je rozčleněn „zrcadlově“ do dvou pararelně probíhajících celků – levá strana obsahuje hlavní text, který je proložen úryvky z vyjádření účastníků výzkumu, pravá strana navazuje částí Souvislosti, v nichž se objevují informace na hlavní text navazující. Kniha je doplněna bohatým ilustračním materiálem a příklady z praxe učitelů i studentů.

čtvrtek 23. září 2010

doporučuji

Umění přelomu tisíciletí 909
Milan Knížák, Tomáš Vlček
Umění přelomu tisíciletí 909 - anotace
Dvojjazyčná monografie Umění přelomu tisíciletí ze sbírek Národní galerie v Praze 1990 - 2009

středa 22. září 2010

Západ slunce na moři - Studie z dějin a teorie mimoevropského umění
autor: Lubor Hájek
anotace:
Lubor Hájek patří k těm osobnostem moderní české kultury, jejichž dílo dosud čeká na adekvátní z hodnocení. Přestože se zabýval především výtvarnými projevy mnoha mimoevropských kultur, jeho profesionální identita je mnohoznačná: byl v různém míře sběratelem, znalcem, kurátorem, historikem umění, popularizátorem, příležitostným básníkem. Od základu vybudoval Sbírku mimoevropského umění Národní galerie. Zanechal rovněž rozsáhlý soubor textů různých druhů i žánrů. Jeho badatelsko-literární dílo otevřelo v pravém slova smyslu český dějepis umění světu a je srovnatelné s odkazem tykových fenoménů jakými byli Kutal, Lamač, Krása nebo Šmejkal. V knize Hájkových studií a esejů Západ slunce na moři jsou shrnuty texty z různých dob, většinou publikovane v českých a zahraničních odborných periodikách nebo z pozůstalosti badatele. Hájek soustředil pozornost na umění starověké, archaické, např. na neolitickou keramiku, na sumersko-akadské umění, na širokou problematiku čínského a japonského umění portrétního, sochařského i grafického, např. ve statích Anonymní čínský obraz z doby Sungů, Kung Sienovo album krajin z roku 1637, K dialogu umění Dálného východu a Evropy, Východní koncepce kaligrafie a malířství, ale věnuje se také přesahu výtvarného nebo vizuálního umění do filosofie, náboženství,literatury, např. v textech Zen umění, Islámské umění a my, Zenistické principy v moderním japonském umění aj.

úterý 21. září 2010

doporučuji

Vizuální teorie
autor: Ladislav Kesner
anotace:
Druhé a doplněné vydání na knižním trhu velmi úspěšné antologie překladů knižních a časopiseckých studií a esejů angloamerických autorů o proměnách interpretačního rámce výtvarného artefaktu a o distanci současných badatelů od klasického pojetí kunsthistorie. Studie C. Owense Reprezentace, přivlastnění a moc, W. Davise Symboly v dějinách a jejich znovuobjevování, D. Summerse Reálná metafora: pokus o novou definici konceptuálního zobrazení a dále studie autorů Podra, Baxandalla, Dunninga, Moxeye, Brysona, publikované v prvním vydání knihy, jsou v druhém vydání doplněny o texty Leo Steinberga Objektivita a mizející já, Richarda Brillianta Můj Laocoon, Jamese Elkinse Objekt civí zpět a Alexe Pottse Skulpturální imaginace. Překlady uvádí podstatně rozšířená a doplněná úvodní stať editora Ladislava Kesnera Teorie, vizuální zobrazení a dějiny umění.

pondělí 20. září 2010

doporučuji

Světlá komora-poznámky k fotografii

Roland Barthes
nakladatel Agite/Fra

Kniha francouzského sémiotika R. Barthese je pozoruhodný text o fotografii, v němž překračuje sémiotická východiska svých starších textů a fenomén fotografie se mu stává podnětem nejen k proměně metodologie, ale i k hlubšímu filozofickému zamyšlení.

sobota 18. září 2010

doporučuji


Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů
Don Thompson

Kniha o současném"umění"

středa 15. září 2010

Monty Pythonův Život Briana


Monty Pythonův Život Briana - anotaceKnižní vydání scénáře jednoho z nejoblíbenějších filmů skupiny anglických komiků je montypythonovským převyprávěním klasického příběhu o Ježíši Kristu. Hlavní postavou této svérázné parafráze je Brian Cohen, příležitostný obchodníček s rychlým občerstvením. S předmluvou Terryho Jonese k českému vydání.

pondělí 13. září 2010

Mytologie - Roland Barthes


Mytologie - Mytologie jsou jedním z nejvýznamnějších Barthesových děl. Úvodní část tvoří řada krátkých a snad až překvapivě zábavných, ovšem mimořádně dobře propracovaných úvah o některých dobových aspektech konzumní společnosti (wrestling, astrologie, kuchařské recepty v časopisech); druhá část je pokusem zasadit tyto texty do obecnějšího teoretického rámce. Je pozoruhodná mimo jiné tím, že jde o jeden z prvních pokusů o aplikaci sémiologického přístupu na konkrétní kulturní jevy (v tomto ohledu bude mít Barthes nesčetné množství následovníků v oblasti teorie kultury, literární teorie, ale i politologie nebo třeba gender studies). Mytologie zásadním způsobem přispěly k proměně francouzské intelektuální scény ve druhé polovině 20. století: jsou jedním z prvních projevů nástupu nového způsobu uvažování, které se vzdá fenomenologické a existencialistiké orientace (Sartre, Camus, Merleau-Ponty) ve prospěch strukturální a synchronní analýzy dějinných i aktuálních jevů (Foucault, Althusser, Derrida aj.).

neděle 12. září 2010

Studia vizuální kultury - Marita Sturken, Lisa Cartwright


Studia vizuální kultury - Vizuální kultura a vizuální studia vymezují nové pole pro studium kulturní konstrukce vizuálna nejen v umění, ale i v médiích a každodenním životě. Tento směr zkoumání současné kulturní produkce pojímá vizuální obraz jako ohnisko procesů, kterými je vytvářen význam v kulturním kontextu. Přestože vliv obrazů na život společnosti stále vzrůstá, dlouho se o nich uvažovalo téměř výlučně v rámci tradičně definovaných kategorií „umění“, „fotografie“, „film“ či „masová média“. Každá z nich má své specifické tvůrce a aktéry, své segmenty publika a svou rétoriku. Studia vizuální kultury pojímají média a obrazy v jejich komplexním vztahu a usilují o vytvoření nové disciplíny, která by překonávala tradiční úzké pojetí vizuální kultury. Marita Sturken vyučuje studia vizuální kultury na New York University Steinhardt. Lisa Cartwright přednáší mediální komunikaci na University of California v San Diegu.

Obrazy a symboly - Mircea Eliade


Obrazy a symboly - Mircea Eliade – jeden z nejprosnulejších interpretů náboženských tradic a praktik – v této knize ukazuje, že mýtus a symboly jsou způsoby myšlení, které nejenom předcházely racionálnímu uvažování, ale i nadále tvoří podstatnou součást lidského vědomí. Popisuje a analyzuje některé z nejvlivnějších a nejrozšířenějších symbolů, které ovládly mnohokrát a na mnoha úrovních západní i východní mytologické myšlení, např. symboliku středu, času a věčnosti, uzlů a svazování, mušlí a vodního živlu.

čtvrtek 9. září 2010

úterý 20. července 2010

Dopisy přátelství, lásky a magie - Fernando Pessoa


Dopisy přátelství, lásky a magie - anotace
Fikce, mystifikace a paradoxy vyznačují literární dílo Portugalce Fernanda Pessoy (1888-1935), publikované až na výjimky teprve po autorově smrti. Dnes světově známý spisovatel se literárně představoval nejen pod svým jménem, ale zvláště v podobě imaginárních autorských osobností, obdařených originálním dílem. Sám o sobě tvrdil, že umělecky "umí pouze lhát", ale náš výbor z několika okruhů Pessoovy korespondence z let 1913-1935 jej chce ukázat z jiné stránky než jen jako tvůrce roztříštěného ve slavných básnických a prozaických heteronymech (Álvaro de Campos, Ricardo Reis, Alberto Caeiro, Bernardo Soares aj.) a jako někoho, "kdo nikdy nebyl", totiž jako člověka zajímavého a mnohdy pohnutého osudu. Dopisy ze tří období a tří sfér jeho života přestupují nejistou hranici lži a pravdy a vytvářejí poutavé příběhy, prožité v prvních desetiletích dvacátého století.

Rodolfo Nieto - Mexico


retrospektiva
el Museo de Arte Contemporáneo de Monterrey
Veracruz , México
momentálně je výstava v Mexico City
otevřeno do září

pondělí 19. července 2010

doporučuji


Ninfa moderna
Esej o spadlé draperii
-anotace

Teprve podruhé se českému čtenáři v ucelenější podobě představuje myšlení Georgese Didi-Hubermana, filozofa, historika umění a teoretika obrazu působícího na École des Hautes études en sciences sociales v Paříži, iniciátora osobitého a komplexního způsobu uvažování o obrazu, který z něho činí nejen jednu z nejzajímavějších postav na scéně současného francouzského myšlení, ale také - pokud jde o záběr, preciznost a složitost jeho teoretického projektu - jednoho z mála důstojných pokračovatelů velké generace myslitelů z šedesátých a sedmdesátých let.



neděle 18. července 2010

doporučuji



Myšlení obrazem - anotace
Myslíme pojmy, to jest slovy, avšak je rovněž možné myslet obrazy? Nikoli obrazným způsobem, metaforami a jinými prostředky nepřímého vyjadřování, nýbrž skutečně v obraze? Současná filosofie klade tuto otázku pouze nepřímo tehdy, když uvažuje o úloze řeči ve filosofickém textu, ale je možné, že právě otázka po myšlení obrazem odhaluje v tomto ohledu cosi podstatného, pokud ukazuje k rovině, v níž ještě nemá smysl obraz a text odlišovat, protože jde o rovinu elementárního grafismu, bez něhož by nebyl možný ani logos, ať v jakékoli podobě.